Amalgam Dolgu ve Civa

Amalgam dolgu estetik bir görüntü sunmaz ve sağlığa zararları ile ilgili ciddi şüpheler vardır. Yeni yapılan amalgam dolgulardan sonra ağızdaki tükürük ortamının da etkisiyle çok düşük güçte pil oluşabilmektedir.

Ancak günümüzde teknolojik gelişmelerin de ilerlemesiyle dişlere çok iyi yapışan ve çiğneme kuvvetleri karşısında amalgam dolgudan daha sağlam kompozit (beyaz) dolgular geliştirildi.

Amalgam dolgu; MS, depresyon, yüksek tansiyon, cinsel işlev bozuklukları, kadınlarda gebe olamama, ağız kokusu, baş ağrıları, hafıza kaybı gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Eğer sebebi bulunamayan bir rahatsızlığınız var ve dişlerinizde amalgam dolgu var ise, sebebini amalgam dolguda arayabilir, cıva düzeyini ölçmek için kan tahlili yaptırabilir, amalgam dolgunuzu söktürebilirsiniz.

Amalgam yerine, kompozit veya porselen dolgu yaptırabilirsiniz. Ancak  amalgam dolguyu söktüreceğiniz doktoru iyi seçin ve sökülürken cıva yutmamaya özen gösterin. Diş doktornuz da bu konuda hassas davranmalıdır.

Kompozit dolgular; dişlere çok iyi yapışmaktadır. Ayrıca amalgam dolgulardan daha estetik ve daha dayanıklıdırlar. Sızdırmazlık özellikleri daha iyidir. Dişlerde amalgam dolgular gibi gri renkleşme yapmazlar. Ağızdaki bütün dişlere yapılabilir.

Porselen inley ve onley dolgular da diş rengi gibi beyazdır ve estetik görünümlüdür.Bunlar diğer dolgular gibi tek seansta yapılmazlar. Bir seansta ölçü alınır ve laboratuarda hazırlanıp bir sonraki seansta hastanın dişine yapıştırılır. Doku uyumları çok iyidir ve basınca dayanıklıdırlar.

Bu durumda ciddi zararları söz konusu olan cıvalı amalgam dolguları kullanmanın mantıklı bir gerekçesi kalmamıştır.

 

helalhayat.com/Mehmet Karaca

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İletişim

Adres: Sizin adresiniz buraya gelecek. İlçe / İl.

Telefon: 0123 456 78 90 - 0123 456 78 90

Mail: bilgi@dogalrehber.com.tr

Yukarı Çık